Herb Mszany Dolnej

          Herb Miasta           Historyczny Herb

Herb

   Czteropolowa tarcza herbowa, która jest symbolem i godłem miasta przedstawia w najbardziej skrótowy i symboliczny sposób dzieje Mszany Dolnej.

   Trzy mitry na górnej lewej części tarczy wskazują,  że Mszana powstała na dobrach kościelnych, zakonnych i na początku dziejów należała do Cystersów.

    Kawałek muru w prawej górnej części tarczy dokumentuje fakt, że Mszana od początku była miastem i że kiedyś oprócz ubezpieczenia obronnego przez wody Mszanki, Słomki, Szklanówki i potoku na Gruszkówce, które stanowiły naturalne ofosowanie miasta była również – przynajmniej częściowo – otoczona murem.

    Piastowski orzeł na lewej, dolnej stronie tarczy przypomina , że Mszana przeszła do majątku królewskiego i należała później do tzw. "królewszczyzn”.

   Baranek (lub trzy baranki) umieszczony w prawej dolnej części tarczy przypomina potomnym, że Mszana poszerzyła swoje posiadłości miejskie o pastwiska i polany leśne, w związku z czym do tradycyjnych zajęć mieszkańców grodu typu rzemieślniczego i rolniczego - doszła gospodarka pasterska, którą popularyzowała osiedlająca się w Gorcach    i Beskidzie Wyspowym ludność wołoska.

print drukuj
Created by TelePoland 2005